חדשות גלריות תמונות מגזין ספורט תרבות ופנאי חברה וקהילה חינוך ולימודים חיי לילה

מבזקי חדשות

ניקיון דירה לאחר שריפה – כל מה שחשוב לדעת

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי על ידי חשמלאי

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי על ידי חשמלאי כל המידע במאמר הקרוב!

טיפים שחשוב לדעת לפני שקונים קלנועית

קלנועיות הפכו לכלי עזר חיוני עבור אנשים רבים עם מוגבלות בניידות. בפניכם טיפים חשובים שכדאי לדעת לפני רכישת קלנועית >>

הדרכים הבטיחותיות ביותר לרכיבה על רייזר - טיפים שחייבים להכיר

הרייזר הוא רכב שטח פופולרי המציע חוויות מרגשות וביצועים מרשימים. עם זאת, כמו בכל כלי רכב ממונעים, יש לנקוט באמצעי זהירות על מנת להבטיח נסיעה חלקה ומהנה. במאמר זה, נדון בכמה מהטיפים החיוניים להרפתקה בטוחה עם רייזר.

לפני תביעת ביטוח לאומי? הגנו על עצמכם עם עורך דין

כאשר מדובר על הפעלת פוליסת ביטוח בריאות ממלכתי, יש להבין מי הגוף אשר אחראי על תביעות אלו, כיצד להכין את אסטרטגיית התביעה וכל מה שבין לבין אלו. קראו כאן מיהו האגף לביטוח לאומי וכיצד מתבצעת התביעה מולו.

עו"ד תעבורה והסדרי טיעון: אסטרטגיה נכונה בבית המשפט

בין אם מדובר על עבירות תנועה מסוג כזה או אחר, בתי המשפט בישראל נוטים במקרים רבים להחמיר עם הנאשמים, כאשר בחלק מהמקרים הפסיקה עשויה להוביל לענישה בהחלט כבדה. אם זו לא סיבה מספיק טובה לקבל סיוע מאת עו"ד תעבורה, ישנן סיבות נוספות לכך - המשיכו לקרוא.

מהו ביטוח סיעודי ומתי יש להפעילו?

הידעתם שכ-3.9 מיליון ישראלים מחזיקים בביטוח בריאות פרטי? בדומה למדינות מתוקנות נוספות בעולם, ביטוחים סיעודיים בישראל מבוססים על כמה שיטות שונות, כאשר כל מסגרות הביטוח מעוגנות בפוליסות מסוגים שונים. בעוד כי כל אזרח ישראלי זכאי לקבלת ביטוח סיעודי מטעם ביטוח לאומי, ביטוח זה נקרא למעשה ביטוח ממלכתי.

כל מה שצריך לדעת על מכינה קדם צבאית

כל מה שצריך לדעת על מכינה קדם צבאית כל המידע במאמר הקרוב לפרטים היכנסו לאתר >>

למה כל עסק חייב לשווק את עצמו בדיגיטל?

למה כל עסק חייב לשווק את עצמו בדיגיטל? כל המידע במאמר הקרוב >>
חפש באתר

מקורות מידע מומלצים ברשת

אורית צוקר - טיפול בחרדות וייעוץ זוגי

הולי בייגל - שירותי קייטרינג חלבי

לימודי הנדסה - הפקולטה להנדסה כימית

פיקסייל - הדפסת תמונות על חומרים

שטרן ושות’ - משרד רואי חשבון בצפון

תושב חוזר - כל מה שכדאי לך לדעת

תמיכה לעמותות - הקמה, רישום וייעוץ

לוח אירועים

  

סקר מקומי

את מי מהסטנדאפיסיטים הבאים הייתם רוצים לראות בנהריה?

 • שחר חסון
 • נדב אבקסיס
 • שלום אסייג

לימודי קלינאות תקשורת – כל מה שכדאי לדעת

רוצים ללמוד תפקיד מאתגר עם תחושת סיפוק כמו קלניאות תקשורת? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת!
Bookmark and Share
קלינאות תקשורת הוא תחום שעוסק בהערכה ובטיפול בבעיות תקשורת, שפה ודיבור. קלינאי תקשורת מטפלים הן בהפרעות דיבור המתפתחות בילדות, והן בליקויי דיבור שחווים מבוגרים בעקבות מצבים כמו שבץ מוחי.

למה צריך טיפול על ידי קלינאי תקשורת?
אם אתם מתלבטים אם לבחור בלימודי תואר ראשון בקלינאות תקשורת, חשוב שתהיו מודעים הן לסוגי הפרעות התקשורת, והן לסוגי הטיפולים שמציעים קלינאי תקשורת, לילדים ולמבוגרים:
סוגי הפרעות דיבור ושפה:
 • הפרעות בארטיקולציה – הפרעה זו מתבטאת בחוסר יכולת ליצור צלילי מלים מסוימים בצורה נכונה. ילד עם הפרעת דיבור שכזו עלול להשמיט, להחליף, לעוות או להוסיף צליל למילה.
 • הפרעת שטף – הפרעה שמשפיעה על הזרימה, המהירות וקצב הדיבור. גמגום, למשל, הוא הפרעת שטף. אדם עם גמגום מתקשה להפיק צליל, וסובל אולי מדיבור חסום. הוא גם עשוי לחזור על חלק מהמילה ולהתקשות להשלימה. אדם שמגבב מילים, עשוי לעתים לדבר מהר מדי, תוך שהוא ממזג את המילים זו בזו.
 • הפרעת תהודה – הפרעה זו מתרחשת כאשר חסימה בזרימת האוויר הסדירה בחלל האף או הפה, משנה את התנודות האחראיות לאיכות הקול. הפרעת תהודה יכולה להתרחש גם כאשר שסתום הלוע אינו נסגר כראוי. הפרעה זו קשורה לרוב לחך שסוע, להפרעות נוירולוגיות או לשקדים נפוחים.
 • הפרעות קליטה – הפרעה זו מקשה על האדם להבין ולעבד את מה שאומרים לו. ההפרעה יכולה לגרום לו להיראות חסר עניין כשמדברים אליו, להתקשות במעקב אחר ההנחיות, או להיות בעל אוצר מלים מוגבל. הפרעות שפה אחרות, אוטיזם, אובדן שמיעה ופגיעת ראש, יכולים גם הם להוביל להפרעה בקליטת השפה.
 • הפרעת ביטוי – מתבטאת בקושי להעביר מידע או להביע אותו. אדם עשוי להתקשות ביצירת משפטים מדויקים (כמו שימוש שגוי בהטיית הפועל). ההפרעה קשורה לליקויים התפתחותיים כמו תסמונת דאון ואובדן שמיעה, והיא יכולה לנבוע גם מפגיעה בראש או ממצב רפואי אחר.
 • הפרעה קוגניטיבית-תקשורתית - מבטאת קושי בתקשורת, בגלל פגיעה במוח, בחלק השולט ביכולת החשיבה. הפרעה זו יכולה לגרום לבעיות זיכרון, קושי בפתרון בעיות, קשיי דיבור וקשיים בהקשבה. ההפרעה יכולה לנבוע מבעיות ביולוגיות כמו התפתחות מוחית לא תקינה או שבץ מוחי.
 • אפזיה (Aphasia) – הפרעת תקשרת נרכשת שיכולה להשפיע על יכולת האדם לדבר ולהבין את מה שאומרים לו. מצב זה משפיע לפעמים על יכולתו של האדם לקרוא ולכתוב. הגורם השכיח ביותר לאפזיה הוא שבץ מוחי, אבל גם הפרעות מוחיות אחרות עלולות לגרום לאפזיה.
 • דיסארטריה (Dysarthria) – מצב המאופיין בדיבור איטי או לא ברור, לרוב, בגלל חולשה או חוסר יכולת לשלוט בשרירים המעורבים בדיבור. מצב זה נגרם בדרך כלל כתוצאה מהפרעות במערכת העצבים הגורמות לשיתוק בפנים או לחולשה בגרון ובלשון, כמו טרשת נפוצה או שבץ מוחי.
מה קורה במהלך הטיפול של קלינאי התקשורת?
בנוסף לסוגי ההפרעות, חשוב להכיר גם את דרכי הטיפול של קלינאי בהפרעות דיבור ושפה, כדי לוודא שקריירה זו אכן מתאימה לכם.
הטיפול מתחיל באבחון ובהערכה של קלינאי התקשורת. אלה כוללים זיהוי של סוג הפרעת התקשורת, ובחירה בדרכי הטיפול הטובות ביותר למטופל הספציפי.
 • קלינאי תקשורת לילדים
טיפול בילדים יכול להתקיים בקבוצה קטנה או אחד על אחד, תלוי בסוג הפרעת הדיבור. התרגילים והפעילויות שיקבע המטפל, מותאמים לסוג ההפרעה, לגיל ולצרכים של הילד המטופל.
במהלך הטיפול בילדים, עשוי קלינאי התקשורת:
 • להפעיל אינטראקציה עם הילד באמצעות דיבור ומשחק, תוך שימוש במספרים, בתמונות ובאביזרים שונים, על מנת לעודד ולעורר התפתחות שפתית.
 • להדגים הפקת צלילים נכונים לילד תוך כדי משחק המותאם לגילו, כדי שיוכל ללמוד כיצד להשמיע נכון את צלילי המילים.
 • לספק לילד ולהורה שיעורי בית ואסטרטגיות פעולה, כדי שיוכלו להמשיך בתרגול עם הילד גם בבית.
 • קלינאי תקשורת למבוגרים
הטיפול במבוגרים מתחיל גם הוא בהערכה, שנועדה לקבוע את צרכי המטופל ואת סוג הטיפול המתאים ביותר למצבו. התרגילים שמציע קלינאי התקשורת למטופל מבוגר נועדו לעזור לו בבעיות דיבור, שפה ותקשורת קוגניטיבית.
אם המצב הרפואי גורם לקשיי בליעה, כמו פרקינסון או סרטן הפה, הטיפול עשוי לכלול גם לימוד מחדש של פעולת הבליעה.
לסיום, כשאתם מצוידים במידע זה, תוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי הבחירה בלימודי קלינאות תקשורת.

 

עוד במגזין

טיפים שחשוב לדעת לפני שקונים קלנועית
הדרכים הבטיחותיות ביותר לרכיבה על רייזר - טיפים שחייבים להכיר
לנהל את העסק בצורה נכונה ולהוביל אותו לצמחיה
תפקידו של עורך דין פלילי

תגובות תגובות
X