חדשות גלריות תמונות מגזין ספורט תרבות ופנאי חברה וקהילה חינוך ולימודים חיי לילה

מבזקי חדשות

רישום קבלן שיפוצים: מאיפה מתחילים?

כל מה שחשוב לדעת על ההליך הנדרש לרישום עבור קבלני שיפוצים בישראל - על תהליך הגשת הבקשה, ביצוע מבחן בענף הרישום והאישורים הנדרשים.

מה זה מסור שולחני ולמה הוא משמש?

גבר, הנה כל מה שרצית לדעת על מסור שולחני והשימושים השונים שלו מחיתוך צולב, חיתוך שיפוע ועד חיתוך חריצים ומפרקים - קרא כאן.

רשימת הצמחים המלאה למזניח הסדרתי

אין לכם זמן לטפל או להשקיע בצמח? אלו הצמחים שיכולים להתאים עבורכם.

רשימת הצמחים המלאה למזניח הסדרתי

איך לבחור איש מקצוע

רוצים לדעת איך לבחור איש מקצוע? כנסו לקרוא את המאמר שלנו הכולל טיפים רבים לבחירת איש המקצוע המושלם.

איזה ציוד ואביזרים תוכלו לרכוש לכלב שלכם

שמחפשים משהו לכלב, ההיצע רב מאוד, אז איך בכל זאת בוחרים את המוצרים הנכונים והמתאימים לכלבכם על סמך סוגם?

יתרונות השימוש בלוח מחיק למשרד

אוכל לחיות - להזמין אונליין בקלות

האם ידעתם שניתן כיום להזמין מזון ואוכל לבעלי החיים שלכם בצורה מקוונת ברשת כפי שאתם עושים קניות גם עבורכם? הנה כל הטיפים החשובים לרכישה חכמה ובטוחה בקלות מירבית.

קורס סנפלינג

חפש באתר

מקורות מידע מומלצים ברשת

אורית צוקר - טיפול בחרדות וייעוץ זוגי

הולי בייגל - שירותי קייטרינג חלבי

המדריך לנפגע בתאונה - מאת עו"ד בירן

לימודי הנדסה - הפקולטה להנדסה כימית

רישום בית משותף - ליווי וסיוע משפטי

תושב חוזר - כל מה שכדאי לך לדעת

לוח אירועים

  

סקר מקומי

את מי מהסטנדאפיסיטים הבאים הייתם רוצים לראות בנהריה?

  • שחר חסון
  • נדב אבקסיס
  • שלום אסייג

דוס.דוט. קום - נשים חרדיות עושות סטארט אפ בהיי טק

תעסוקת החרדים עומדת על סדר היום הציבורי מזה זמן רב, חוק האברכים מאיים לפרק את הגשרים השבריריים בין הציבור החילוני לחרדי. בעוד שפוליטיקאים מדברים הרבה ועושים מעט, חניתה פרידמן אישה חרדית מכרמיאל , חוזרת בתשובה, הרימה את הכפפה ויצרה את בית התוכנה "כרמיסופט" ומעסיקה נשים מהמגזר החרדי בצפון.
Bookmark and Share
סיפור חייה של חניתה פרידמן מרתק, ישמית ואשת שיווק, מהנדסת מכונות חרדית, בוגרת טכניון, אלופת ישראל לנוער בשחייה, תושבת רמת הגולן לשעבר, חניתה היא בעצם חוד החנית בעף ההייטק הישראלי בגליל, הקימה בית תוכנה בכרמיאל.

ביום שלמחרת הדיון בחוק האברכים פורסמה כתבה בעיתון THE MARKER על אי שיוויונית החוק והמשמעות הכלכלית שלו לטווח הארוך. מתחת לכתבה פורסמה תמונתה של חניתה והסבר שבכל זאת... אפשר גם אחרת.


               דוס.דוט. קום - נשים חרדיות עושות סטארט אפ בהיי טק

החזון של חניתה פרידמן (ילידת נאות מרדכי)  היה להקים חברת תוכנה בצפון הארץ. אבל לא סתם חברת תוכנה, אלא חברת תוכנה שתקיים בהרמוניה שלושה מרכיבים חשובים ויעילים:  בית תוכנה שייתן פתרונות תוכנה איכותיים ולא יקרים לעסקים , מתן תעסוקה הולמת לאנשים ובעיקר נשים בצפון הארץ והכשרת והעסקת אנשים ובעיקר נשים מהמגזר החרדי בצפון הארץ.
 
כיום עובדות בחברה 12 נשים, שתיים חילוניות והיתר חרדיות, כולן נבחרו על סמך יכולותיהם וכישוריהם. לכולם השכלה של הנדסאיות תוכנה . לחניתה20 שנות ניסיון בפתוח ושיווק טכנולוגי, בעלת השכלה של מהנדסת מכונות מהטכניון, יד ימינה היא רחלי נחמיה – מהנדסת תעשיה וניהול עם התמחות בפיתוח תוכנה למערכות מידע מהטכניון, בעלת  14 שנות ותק בפתוח וניהול תוכנה.


דוס.דוט. קום - נשים חרדיות עושות סטארט אפ בהיי טק

מה גרם לך ליצור סביבת עבודה כל כך יחודית?
 
"עבדתי שנם ביזמות בהייטק, בניהול פרוייקטי ופיתוח תוכנה, שוק העבודה בתחום הזה נמצא בעיקר במרכז, שם יש חברות המספקות סביבת עבודה לנשים חרדיות בעיקר בירושלים בני ברק כך שלנשים חרדיות מהצפון אין בכלל את האופצייה הזאת".
 
אולי אין מספיק נשים חרדיות עם הכשרה מתאימה לתחומים הללו?
 
"יש נשים רבות שלמדו את מקצועות התעשייה וההייטק אולם קשה מאוד למצוא נשים עם ניסיון וותק של 15 שנה, זה לא קיים. כשהקמתי את החברה חיפשתי נשים מוכשרות שיוכלו לעבור את הדרכה מתאימה לעבודה בבית התוכנה. מידי שנה אלפי נשים מסיימות סמינרים בתחומים הללו ומחפשות השמה מתאימה. משפחות חרדיות עוברות מיד לאזור מגורים בו יש לאשה עבודה בתעשייה או הייטק. רק צריך ליצור עבורן את האפשרויות".
 
חניתה יצרה את כרימסופט מתוך חזון מאוד ברור, להקים חברת תוכנה בצפון הארץ. אבל לא סתם חברת תוכנה, אלא חברת תוכנה שתקיים בהרמוניה שלושה מרכיבים חשובים ויעילים:  בית תוכנה שייתן פתרונות תוכנה איכותיים ולא יקרים לעסקים, מתן תעסוקה הולמת לאנשים ובעיקר נשים בצפון הארץ והכשרת והעסקת אנשים ובעיקר נשים מהמגזר החרדי בצפון הארץ.

"מדברים רבות על כך שהפריפריות סובלות והחשיבות לקידום הצפון והגליל אבל אחרי מסיימים לנגח את החרדים בנושא התעסוקה לא עושים דבר כדי לקדם ולעודד תעסוקה. חיפשתי משקיע כדי להקים את החברה, כך הגיע משקיע חרדי, הקמנו את המקום גייסנו צוות מקצועי המורכב גם מחילונים, יש לנו רואה חשבון ועורך דין חילוני, עובדות חילוניות אבל סביבת העבודה מוקפדת לסביבה נשית חרדית".
 

דוס.דוט. קום - נשים חרדיות עושות סטארט אפ בהיי טק

יכול להיות שבגלל שחזרת בתשובה היוזמה והמוטיבציה לעבוד טבועה בך מהעבר החילוני?

"ממש לא, הנשים החרדיות הן חרוצות, מלאות מוטיבציה, נשים משכילות. יש נשים חרדיות שהן מתכנתות, רואות חשבון גרפיקאיות וארכיטקטיות, אלו המקצועות החופשיים שמאפיינים את נשות המגזר. הבעיה היא בהשתלבות בעבודה בגלל שאין תנאים עבורן. נשים רבות פונות למקצועות הללו מפני שמקצוע ההוראה רווי ואין מספיק בתי ספר עבור כל הנשים.

רוב הנשים החרדיות עובדות וצריך להבין שלא קל לאשה לעבוד בהייטק, היא לא חוזרת באחת וחצי הביתה ולפעמים גם נאלצת לפתוח מחשב ולהשלים עבודה מהבית. הרבה חוזרים בתשובה תחום ההיטק מנסים להביא את הדברים הטובים מהעשייה הזאת ולהתאים אותה לעולם החרדי, אני כן רואה שבחברה שלי אני מאפשרת את הגשר בין עולם ההייטק לאישה שגדלה במאה שערים. בגלל שאני חוזרת בתשובה יש לי היתר רבני להיחשף ולהצטלם אם זה לטובת החברה  לעומת העובדות שלי ששומרות על צניעות".
 
חוק האברכים מסעיר את המדינה, מה דעתך על החוק?

"אני לא פוליטיקאית אבל לפי מה שהבנתי התנאים לקבלת הבטחת הכנסה הם מחמירים מאוד מדובר ב0.3% מתקציב המדינה כשמספר האברכים גדול בהרבה. אנחנו נשים המאמינות כי הלימודים הם חשובים ושומרים על עם ישראל אולם בכל המשפחות הנשים עובדות, גם אני אשת אברך ואני עוסקת בהייטק. האברכים מסיימים את הלימודים ויוצאים לעבודה מלבד תלמידי חכמים, באמונתנו מי שיכול ללמוד צריך ללמוד אני מבינה שזה לא פופולארי, אבל צריך להתמקד במתן תעסוקה הולמת. נשים במגזר תמיד עבדו. צריך להבין שגם כאן החברה עוברת סוג של מהפכה".
 
במה מתבטאת המהפכה?
 
"מיני מהפכה, אישה עובדת הייטק או במקצוע חופשי אחר היא לא כמו אישה שעובדת בהוראה, לאט לאט רואים יותר ויותר גברים שבהפסקת הכוללים יוצאים לאסוף ילדים מהגנים מטפלים בהם עד שמגיעה מטפלת וחוזרים ללמוד, מורות יוצאות לחופשות בקיץ ונמצאות עם המשפחה בעוד שנשות ההייטק עסוקות יותר. אבל ללא ספק המשפחה החרדית נהנית מאורח חיים טוב יותר, אנחנו מקיימים אורח חיים צנוע וכאן בצפון אפשר להנות ממרחב המחייה לעומת הצפיפות והעוני שמאפיינים את חיי החרדים במרכז הארץ, שם מחירי הדירות לא הגיוניים".

בימים אלה פועלת כרמיסופט להשגת עבודות מלקוחות. ויש כבר לא מעט עבודה הקשורה   בבניית מערכותתוכנההמקושרותלבסיסינתונים, אתריאינטרנטופורטלים, מממשקיאדם- מכונה, התאמתמערכותארגוניותלצרכיהמשתמש, פיתוח תוכנה למכשירים ניידים, פתוח תוכנה למערכותמשובצותמחשב ובדיקות תוכנה.

סביבת העבודה הייחודית בכרמיסופט לא שונה מחברת הייטק אחרת, החברה עומדת בסטרנדרטים גבוהים של איכות ולוחות זמנים ומספקת מענה בכל התחומים ובמחיר הוגן .
 
מה צריכים לעשות יזמים כדי ליצור תעסוקה הולמת לחרדים?
 
"הדבר המרכזי שיש לעשות הוא ליצור סביבת עבודה המתאימה לחרדים. אם משקיעים מעט מחשבה והרבה רצון טוב, ניתן להתאים את סביבת העבודה ואת תנאי העבודה לציבור החרדי.  יש להקפיד על מקומות ישיבה נפרדים לגברים ונשים, על מניעת הכנסת אוכל שאיננו כשר לחברה, על קוד לבוש מתאים, על סינון מתאים של תכנים באינטרנט ועל מספר פרטים נוספים. מעבר לכך שעות העבודה מותאמות לנשים, הקדפה על חופשות בחגים ומועדים. אם מתכננים הכל מראש לא מדובר בהשקעה כספית משמעותית".

מה החזון שלך?

החזון כרגע כל כך גדול ואני מקווה שהקדוש ברוך הוא יזכה אותנו להצליח ולהביא משפחות לפריפרייה הצפונית, מה שחשוב לחברה שלנו זה חברה ועבודה, רק צריך מסגרות מתאימות כדי שהצביור יבוא. אם מדברים על יהוד הגליל אין מנוע טוב יותר מעבודה וחינוך. חשוב להבין יש בציבור החרדי אנשים מבריקים ולכן צריך להעביר לצפון פרוייקטים כדי לאפשר לחרדים לקיים את חייהם הצנועים.

עוד במגזין

מה זה מסור שולחני ולמה הוא משמש?
איך משיגים חיוך מושלם?
השתלות שיניים: כל השאלות שחשוב לשאול
איך לבחור חברת הדברות להרחקת יונים?

תגובות תגובות
X